*
    *
    *
    Campurile marcate cu steluta (*) sunt obligatorii.
Te afli aici: Start Stiri FC Vaslui - Slavia Praga 1-1. Brabec aduce egalarea pentru Slavia

FC Vaslui - Slavia Praga 1-1. Brabec aduce egalarea pentru Slavia

Vasluiul a început în forţă prima repriză cu Slavia, cu gândul la grupele UEFA, o performanţă istorică pentru gruparea moldoveană. Hizo a uitat că l-a desfiinţat pe Aliuţă, principalul vizat de acuzele de indisciplină, şi a ales să-l trimită în primul 11. Decarul l-a răsplătit şi a fost cel care a dat primul avertisment cehilor: şut puternic din afara careului, puţin peste transversală.

Planurile ofensive ale lui Jarolim sunt date peste cap de accidentarea lui Litteri, jucătorul împrumutat de la Inter, care a fost schimbat în minutul 11, după un duel cu Panait

Un minut mai târziu, prima mare ocazie, venită tot din gheata lui Aliuţă. Lovitură liberă de pe partea stângă, Temwanjera trimite un cap din 14 metri, dar Vaniak scoate cu un reflex de zile mari. În minutul 22, Vasluiul a început să viseze la grupele UEFA, după o nouă fază fixă executată de Aliuţă. Corner de pe stânga, Burdujan scapă de marcaj şi reia cu capul din 10 metri, în plasa laterală a veteranului Vaniak.

Vasluiul face prea repede pasul înapoi, Slavia se aruncă imediat în atac, dar singura ocazie mai importantă e un şut al lui Belaid, după o pătrundere centrală, dar şutul acestuia este respins de Kuciak. Vasliul intră la pauză în avantaj şi e la 45 de minute de o performanţă istorică: calificarea în grupele Cupei UEFA.

Urmăriţi aici comentariul live al partidei FC Vaslui - Slavia Praga

Min. 89 Şutul lui Tavares este respins în corner de Kuciak. Cehii încearcă să ţină de balon cât mai mult

Min. 87 Toată echipa Vasluiului se află în jumătatee Slaviei. Burdujan cade în careu, dar nu se putea dicta nimic.

Min. 84 Ultima mutare a lui Hizo. Buhăescu îl înlocuieşte pe Aliuţă

Min. 83 Schimbare şi la Vaslui. Intră Bălace în locul lui H. Luz

Min. 83 Ultima schimbare la Slavia. Latka în locul lui Volesak

Min. 80 Asediul la poarta Slaviei. Cehii se apără însă destul de bine până acum

Min. 77 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, de la 25 de metri. Execută N'Doye, peste transversala lui Vaniak

Min. 75 Vasluiul forţează golul decisiv, Ljubinkovic primeşte o pasă într-un careu supraaglomerat, încearcă un dribling, dar este deposedat de un fundaş al Slaviei

Min. 75 Ghencev este avertizat şi el, tot pentru un fault mai tare

Min. 72 A doua schimbare la Slavia. Iese Cerny, intră Janda

Min. 70 Cartonaş galben pentru Necid, pentru o intrare tare la Ghencev

Min. 65 Prima schimbare la Vaslui, una cu tentă ofensivă. Hizo îl trimite pe teren pe N. Jovanovic în locul lui P. Jovanovic

Min. 62 Corner pentru Vaslui, fără niciun rezultat însă

Min. 60 Slavia scapă pe contr-atac, dar Kuciak iese salvator la 30 de metri de poartă şi degajează cu piciorul

Min. 58 Ocazie pentru vasluieni. Şutul lui Aliuţă, de la aproape 30 de metri, prinde pământul în faţa lui Vaniak, dar cehul reuşeşte să reţină, în doi timpi

Min. 55 Ljubinkovic cade în careul Slaviei, dar nu se putea dicta nimic. Faza continuă, Burdujan este faultat clar de un ceh, aproape de linia de tuşă, dar centralul lasă jocul să continue

Min. 53 Ocazie uriaşă pentru Slavia. Bomba expediată de Belaid, de la 25 de metri, poziţie centrală, este respinsă de Kuciak

Min. 48 GOL SLAVIA. Lovitură liberă pentru Slavia, de pe partea stângă. Un jucător ceh centrează de pe partea stângă, Brabec vine din partea dreaptă şi reia în plasa lui Kuciak, la colţul lung. FC Vaslui - Slavia 1-1

Min. 46 A început repriza a doua a partidei FC Vaslui - Slavia

Min. 45+2 Fluier final al primei reprize. La pauză, FC Vaslui conduce Slavia Praga, scor 1-0, după reuşita lui Burdujan

Min. 45 Prima repriză se va prelungi cu 2 minute

Min. 45 Slavia forţează egalarea, cehii au două cornere consecutive, dar Vasluiul ezistă

Min. 40 Corner pentru FC Vaslui. Ljubinkovic recentrează cu capul, dar Jovanovic se afla în offside

Min. 37 Burdujan este avertizat, după ce a oprit un balon cu mâna

Min. 35 Ocazie pentru Slavia. Pătrundere pentru Belaid, care şutează de la 20 de metri, poziţie centrală, respinge Kuciak

Min. 31 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, de pe partea dreaptă, din apropierea careului. Balonul şutat de Aliuţă se loveşţe de un jucător ceh şi iese în aut

Min. 29 Intrare tare a lui Panait asupra unui jucător ceh, dar scapă fără avertisment

Min. 27 O nouă lovitură liberă pentru Slavia, reţine din nou Kuciak

Min. 24 Slavia încearcă să revină în joc, dar Kuciak apără o lovitură liberă apoi e pe fază şi la cornerul care a urmat

Min. 22 GOOOOOOOOOOOLLLLL FC VASLUI. Lovitură de colţ executată de Aliuţă, Burdujan deschide scorul cu o lovitură de cap din mijlocul careului. FC Vaslui - Slavia 1-0

Min. 21 Şutul lui Temwanjera este deviat în corner

Min. 20 Şut slab al lui Cerny, de la 22 de metri, după o pătrundere printre jucătorii Vasluiului

Min. 15 Vasluiul s -a instalat la cârma jocului. O nouă ocazie, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la 30 de metri. N' Doye şutează puternic, Vaniak reţine în doi timpi

Min. 12 Ocazie mare pentru vasluieni. Lovitură liberă executată bine de Aliuţă, de pe partea stângă, Temwanjera reia senzaţional cu capul, din interiorul careului, dar reflexul lui Vaniak este pe măsură

Min. 11 Prima schimbare fortuită la Slavia. Iese accidentat Litteri, intră Ivana

Min. 11 Burdujan este semnalizat în offside

Min. 10 Lansare pentru Volesak, reţine Kuciak fără probleme

Min. 9 Litteri se resimte, după un duel cu Panait

Min. 6 Prima ocazie a partidei îi aparţine lui Aliuţă, care a şutat puţin peste vinclu, de la 25 de metri

Min. 4 Burdujan obţine o lovitură liberă pe partea dreaptă, la 25 de metri de poarta Slaviei. Bate Aliuţă, direct în zid, balonul iese în corner. Un jucător vasluian face apoi fault în atac, la lovitura de colţ executată de acelaşi Aliuţă

Min. 1 A început partida FC Vaslui - Slavia Praga, manşa secundă a turul I al Cupei UEFA

Trebuie sa fii inregistrat pentru a posta un comentariu.